Zaślubiny Polski z morzem

Przyłączenie do Polski Pomorza i części Kujaw Zachodnich usankcjonował traktat wersalski. Wbrew nadziejom Polaków na szybką realizację tych postanowień Niemcy ratyfikowały traktat dopiero 10 stycznia 1920 r. Już tydzień później wojska polskie wkroczyły do Gniewkowa, Działdowa, Golubia (17 stycznia), Torunia, Brodnicy oraz Lidzbarka (18 stycznia). Przejęcie władzy cywilnej w poszczególnych miejscowościach regionu koordynowały lokalne rady ludowe i upoważnieni do tego komisarze generalni. Władzę wojskową przejmowały jednostki Frontu Pomorskiego gen. Józefa Hallera oraz Frontu Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Generał Haller przybył do miasta pociągiem specjalnym, a na miejsce uroczystości udał się konno w otoczeniu oficerów. Przed zaślubinami Polski z morzem odprawiono mszę świętą. Po mszy podniesiono polską banderę. (WBH)

[...] morska bandera polska wzniosła się na maszt. [...] Rzeczpospolita Polska staje się znowu władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego […] rzucam w morze pierścień ofiarowany przez polską ludność Gdańska.

Mimo że dzień był pochmurny i deszczowy, ze wszystkich stron Kaszub przybywały tłumy ludzi ubranych w tradycyjne stroje. Na zdjęciu: gen. Józef Haller z oficerami i rybakami kaszubskimi w lutym 1920 r. (WBH)

Z początkiem lutego 1920 r. wojska gen. Józefa Hallera weszły na teren Kaszub. W ciągu kilku dni przejęły pas wybrzeża. 10 lutego w Pucku gen. Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem.

Oprócz gen. Józefa Hallera, oddziałów wojskowych i lokalnej społeczności zaproszono również przedstawicieli władz centralnych i lokalnych. W uroczystości wziął udział m.in. minister spraw wojskowych Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent Polski. (NAC)